Krysa (Rattus rattus)

Jak poznat krysu:

Krysa může mít různá zabarvení od šedo hnědé až po černou. Bříško bývá žlutavě bílé, bílé nebo šedé. Dospělý jedinec má 14-23 cm dlouhé tělo, špičatý čenich, výrazné, velké uši a dlouhý, tenký ocas delší než tělo. Samice jsou od dospělosti (cca od 3 měsíců stáří) stále březí. Březost trvá 3 týdny a ve vrhu mají 6-10 mláďat. Dožívají se 2-4 let.

Krysa výborně šplhá a skáče. Na rozdíl od potkana vydrží bez vody i několik dnů, zřídkakdy plave a své úkryty si staví raději ve výškách (na půdách, ve stropech). 

Základním příznakem výskytu krys ve vašem okolí je trus, který má oválný tvar a velikost cca 1 cm na délku, cca 0,3 na šířku a stopy po hlodání např. na dřevěných podlahách a obalech.

Rizika a škody:

Krysy jsou původci mnoha infekčních onemocnění (např. mor, prasečí mor), znečišťují skladové potraviny močí a trusem, ničí obaly, izolační materiály, potrubí a kabely (riziko poruch a zkratu).

Likvidace:

V první řadě je potřeba provést monitoring dané lokality a zjistit sílu zamoření. Po dohodě se zákazníkem se zvolí nejvhodnější postup pro danou lokalitu a ošetřovanou komoditu. K hubení se nejčastěji používají deratizační staničky s vloženým deratizačním přípravkem nebo nejrůznější pasti (vč. živolovných). V pravidelných intervalech a po dohodě se zákazníkem dochází k odklizení uhynulých jedinců.